Fotografia to nie tylko sztuka, ale również pasja, hobby i eksperymenty

Fotografia może być artystycznym wyrazem skojarzeń, metaforą, ale także przejawem własnych pasji. Nie każdy musi być artystą, aby prowadzić eksperymenty fotograficzne, stworzyć film amatorski lub mieć nietuzinkowe inspiracje. Często zdjęcia prywatne są uwiecznieniem własnego hobby. Wielu ludzi uwielbia podróże, które sprzyjają robieniu nietuzinkowych zdjęć

Zdjęcia prywatne, czyli inspiracje wywołane przez naturę

Wycieczki na łono natury często owocują albumami, które zdobią zdjęcia prywatne. Przykładem zjawiska atmosferycznego, które można napotkać podczas podróży to burza. Jest ona inspiracją dla artystów oraz zapalonych amatorów. Pioruny, nietuzinkowy układ chmur, ściany deszczu to niebezpieczne piękno natury, które ciężko uchwycić w obiektywie. Zaletami samego zdjęcia są intensywne kolory, dramatyczna tonacja, czy niesztampowe oświetlenie, dlatego burza wywołuje takie emocje na zdjęciu. Jest także trudna do uchwycenia przez obiektyw, ponieważ to zbiór dynamicznych wydarzeń trwających czasem setne sekundy.

Podróże to także widoki oraz ciekawe metafory

Czasem układ terenu oraz krajobraz owocują ciekawym i ujęciami. Przykładem może być rzeka, której koryto wygląda jak wąż, a metafora nawiązuje do samej nazwy „Snake River”.

Góry to nie tylko zdjęcia prywatne, ale także filmy amatorskie obrazujące pasje człowieka. Kolarze górscy często korzystają z małych kamer zamieszczonych na kaskach, aby pokazać rajd przez szczyty. Filmy amatorskie są ciekawe nie tylko ze względu na trudności terenu, szybkie zjazdy, ale także ze względu na spektakularne upadki. Jest to doskonały materiał na portal społecznościowy, który pokazuje zalety kolarstwa górskiego oraz niebezpieczeństwa z nim związane.

Małe też jest piękne, czyli natura i eksperymenty fotograficzne

Ciekawym działem fotografii jest Luksografia, czyli tworzenie zdjęć bez użycia aparatu fotograficznego. Jak to możliwe? Oczywiście za wszystko odpowiedzialne jest światło w przypadku tradycyjnych metod fotografowania oraz materiał światłoczuły. Cała sztuka polega na tym, aby naświetlić papier fotograficzny przy styczności z przedmiotem. Tutaj świetnie sprawdzają się małe owoce. Plasterki cytryny, łodygi pomidora położone na celofanie nałożyć należy na papier fotograficzny. Po naświetleniu wyjdzie przepiękny obraz w kolorach granatu, czerni i białego światła, które odda kształty plasterków cytryny, łodyg pomidora i zagięć celofanu. Takie eksperymenty fotograficzne dają obrazy niespotykane w naturze, a zapierają dech w piersiach.

Perspektywa sprzyjająca eksperymentowaniu

Ustawienie aparatu oraz fotografowanego obiektu w różnych odległościach sprzyja eksperymentowaniu. Zdarza się, że zdjęcia prywatne na pozór są zwykłe, a tak naprawdę pokazują „coś” niezwykłego. Inspiracją do tworzenia fotografii mogą być metafory. Chmura posiadająca kształt kulisty może zostać skojarzona na wiele sposobów. Przykładem może chmura, która na pierwszy rzut oka skojarzona zostanie jako lód do jedzenia. W omawianym przykładzie jest to dziecko z wafelkiem po lodzie w kształcie rożka. Ustawić należy dziecko z rożkiem w ręku tak, aby chmura nałożyła się na podstawę rożka. Fotograf musi kucnąć w odpowiedniej odległości, aby zachować stosowne rozmiary. Dobrze wykonane zdjęcie na pierwszy rzut oka nie wzbudzi podejrzeń, jedynie kształt chmury może zasygnalizować eksperymenty fotograficzne. Wszystko zależne jest od odległości i perspektywy ujęcia obiektów. Żabia perspektywa, czyli fotografowanie z dołu, umożliwiła scalenie obiektów w taki sposób, aby stanowiły dla widza integralną całość.