Od fotografii klasyczne do cyfrowej

Rozwój techniki spowodował ewolucję sprzętu oraz różnych profesji. Nie inaczej stało się w przypadku fotografii. Aparaty klasyczne zastępowane są przez aparaty cyfrowe, zdjęcia tradycyjne zastępowane są przez pliki zapisywane na przenośnych dyskach, a klasyczne wywoływanie zdjęć przybrało formę artystyczną lub hobby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tradycyjne zdjęcia to złożony proces tworzenia oraz wywoływania.

Aparaty klasyczne

Powszechnym uznaniem i codziennym użytkowaniem cieszą się aparaty cyfrowe. Stało się tak, dlatego że aparat ma wiele funkcji automatycznych. Zdjęcia można wykonywać nocą, w pomieszczeniach o małej ilości światła lub bardzo małym obiektom. Wystarczy przestawić guzikiem funkcję, a aparat sam dopasuje poziom otwarcia przesłony, czas naświetlenia czy zdecyduje o użyciu lampy. Poza tym pojemność kart pamięci bije na głowę możliwości kliszy. Nie bez znaczenia jest także możliwość kopiowania zdjęć, przenoszenia ich niemal w dowolny sposób lub wysyłania w formie pliku na odległość. Aparaty klasyczne tych zalet nie posiadają.

Każda kopia zdjęcia to odbitka. Jednak możliwości optyczne klasycznego sprzętu fotograficznego w niczym nie ustępują swoim cyfrowym odpowiednikom. Cała sztuka polega na umiejętnym wywoływaniu zapisanych obrazów na błonie światłoczułej (klisza, kaseta z błonami ciętymi). Aparaty klasyczne także posiadają bardzo dobre obiektywy, które gwarantują wysoką jakość zdjęć. Po zakończeniu sesji zdjęciowej kliszę należy zwinąć z powrotem, tak, aby nie została naświetlona. Wywoływanie zdjęć odbywa się już w laboratorium fotograficznym.

Wywoływanie zdjęć to nie tylko sieci fotograficzne

W obecnych czasach wystarczy podejść do punktu obsługi klienta w sieci komercyjnej, która świadczy usługi fotograficzne, aby wywołać zdjęcia wykonane aparatem cyfrowym. Tak naprawdę należy przynieść na dysku przenośnym pliki ze zdjęciami, zdecydować się na wydruk konkretnych zdjęć i cały proces można uznać za zakończony. Istnieją jednak profesjonalne studia fotograficzne, które posiadają własne laboratoria fotograficzne. Zdjęcia wykonane aparatem tradycyjnym to złożony proces. Wywoływanie zdjęć odbywa się w ciemniach i następuje w wyniku reakcji chemicznych. Do wywoływania zdjęć używa się błon i papierów fotograficznych.

Ze względu na rodzaj obrabianego materiału fotograficznego stosuje się wywoływanie negatywowe, pozytywowe, drobnoziarniste, akutancyjne oraz kontrastowe. Negatywowe wywoływanie zdjęć charakteryzuje się uzyskaniem obrazu na materiale negatywowym, czyli kliszy. Pozytywowe wywoływanie to otrzymanie obrazu pozytywowego na papierze fotograficznym naświetlonym poprzez negatyw fotografii. Wywoływanie drobnoziarniste stosowane jest wtedy, gdy następuje konieczność otrzymania znacznie powiększonych obrazów pozytywowych. Akutancyjne wywoływanie zdjęć znajduje zastosowanie przy uzyskiwaniu jak najlepszej ostrości zdjęcia. Do rekonstrukcji zdjęć stosowane jest wywoływanie kontrastowe. Jednak usługi laboratoriów fotograficznych nie ograniczają się tylko do wywoływania tradycyjnych zdjęć pamiątkowych.

Fotografia nie tylko na papierze

Wywoływanie zdjęć to nie jedyna usługa, którą świadczą laboratoria fotograficzne. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia cyfrowe, czy zdjęcia tradycyjne, to można je powiększać, retuszować, co daje szereg nowych możliwości. Jedną z nich jest przenoszenie fotografii na płótno. Świetnie sprawca się w przypadku tworzenia portretu. Jedynym wymogiem jest wysoka rozdzielczość zdjęcia w przypadku aparatów cyfrowych. Omawiana technika chętnie wykorzystywana jest przez artystów, którzy prezentują swoje wystawy w galeriach.