Udane pomysły na prezent fotograficzny

Fotografia sama w sobie może być sztuką, informacją oraz pamiątką. Pielęgnowanie wspomnień za pomocą zdjęć jest jednym z najlepszych sposobów na sentymentalny powrót do przeszłości. Albumy fotograficzne, albumy pamiątkowe, fotoksiążki oraz gadżety fotograficzne utrwalają chwile, osoby, miejsca, które bardzo sobie cenimy.

Retrospekcja fotograficzna, czyli zobrazowane wspomnienia

Każdy chciałby, choć na chwilę wrócić do wspaniałych miejsc, które kojarzą się w sposób pozytywny. Zabierając ze sobą aparat w podróże, na imprezy, robimy mnóstwo zdjęć, które pieczołowicie chowamy w albumy fotograficzne lub albumy pamiątkowe. Zdjęcia mają to do siebie, że można je nie tylko wywołać, wydrukować, ale także nietuzinkowo oprawić. Współcześnie, zakłady fotograficzne świadczą szereg usług, które także odnoszą się do tworzenia pamiątkowych albumów fotograficznych. Ich różne kształty, kolory zależne są od okoliczności. Zdjęcia ślubne często oprawiane są w albumy w kolorze białym i szarym.

Okładka jest ukształtowana na wzór serca, który podkreśla charakter wydarzenia. Fotoksiążki jako albumy fotograficzne XXI wieku także przybierają różne postacie. Twarde, drewniane oprawy naśladujące starą księgę, która po otwarciu zmienia swój styl w zależności od prezentowanych etapów życia na zdjęciu. Przykładem może być fotoksiążka – kronika. Pierwsze strony albumu to etap życia dziecka, kiedy było małym bobasem i zdobione są pszczółkami, kwiatkami w bieli świadczącej o niewinności. Pierwsze wspólne święta, choinka, a album zmienia kolorystykę na biało czerwoną. Pojawiają się mikołaje, choinki i wspomniany maluszek, który już raczkuje.

Oczywiście zdjęcia to nie tylko pamiątki. Gadżety fotograficzne także wypełniają życie dziecka oraz nasze. Fotografia została przeniesiona z papieru na urządzenia elektroniczne, które z kolei umożliwiły przeniesienie zdjęć na dowolny materiał. Poślecie, kubki, talerze lub fototapety zdobią mieszkania, domy i samochody. Dziecko może dzięki fotografii otrzymać pościel ze zdjęciami meczu ukochanego klubu, poszewkę na poduszkę z domowym pupilem (pies, kot), a dziadkowie ozdobne kubki, na których widnieją fotografie wnucząt.

Pomysły na prezent dla fotografa

Często zastanawiamy się, co kupić fotografowi na prezent. Statywy, obiektywy, aparaty, katy pamięci lampy już ma, zakładając, że nie rozpoczyna przygody z fotografią. Gadżety fotograficzne są idealną alternatywą dla drogiego sprzętu. Kubek na kawę w kształcie obiektywu, czy talerzyk deserowy w postaci klapki do obiektywu bardzo dobrze się sprawdzą w formie prezentu. Innym pomysłem, a jednocześnie niespodzianką może być fotoksiążka, która pokazuje dzieła samego fotografa. Nietuzinkowa oprawa, odpowiednio dobrana do tematyki zdjęć może być idealnym rozwiązaniem na prezent. Oczywiście każdy fotograf ma w swojej kolekcji zdjęcie, które jest mu najbliższe. Powiększenie wspomnianego zdjęcia i oprawa w dużą antyramę, także może okazać się doskonałym pomysłem na prezent.

Sytuacja jest nieco bardziej komfortowa, kiedy mamy do czynienia z początkującym fotografem, dzieckiem, które cieszy się zdjęciami zrobionymi przez telefon lub tablet. Zamiast drogiego aparatu można zakupić na prezent soczewki. Zakładane są one bezpośrednio na urządzenie mobilne i polepszają zdjęcia nimi wykonane. Do wyboru jest wiele opcji, które oferują soczewki. Dzięki niektórym z nich można wykonywać zdjęcia makro małych obiektów lub zastępują zoom.